HP Chromebook 14A-NA0023CL 14" Display, Intel Processor, 4GB RAM, 64GB eMMC SSD Laptop (1G128UA)
Brand: HP
Regular Price: 39,000
Price: 38,500 39,000
Status:
MPN: 1G128UA
৳38,500
3% off
৳39,000
Main Features
  • Model: HP Chromebook - 14a-na0023cl
  • Processor: Intel Celeron N4000 1.10GHz Processor (up to 2.6 GHz, 4MB Cache, 2-Cores)
  • Memory: 4GB OnBoard LPDDR4 RAM
  • Display: 14.0" Full HD (1920x1080) Display,
  • Storage: 64GB eMMC SSD (Solid State Drive)
Show More
Payment Methods
Pay cash discounted price and save
remove add
  • Specification
  • Description
  • Reviews
Product Specification
Brand & Model
BrandHP
ModelChromebook - 14a-na0023cl
Quick Info
CPUIntel Celeron N4000 1.10GHz Processor (upto 2.6 GHz, 4MB Cache)
Number of Cores2-Cores
Others FeaturesDual Array Digital Microphones
Fingerprint reader
2x Speakers, Bang & Olufsen
Memory 4GB OnBoard LPDDR4 RAM
Graphics CardIntel UHD 600 Integrated Graphics,
Operating SystemChrome OS
Display Option
Screen Size14.0" Display,
Touch ScreenN/A
ResolutionFull HD (1920x1080)
Other Features
Optical DrivesN/A
Ports
M.2N/A
USBUSB 3.1 Gen1,
USB 3.1 Type-C Gen1
card readerMicro SD Reader
keyboardBacklit keyboard
WebCampWeb camera 720p
Audio Ports3.5 mm combo
Supported SSD TypeeMMC SSD
VGAN/A
Extra RAM SlotN/a
Power
Battery45W Power Supply, 2-Cell 47WHr Battery
Communications
BluetoothBT5.0
LANN/A
WLAN802.11ac
Dimensions , Weight & Color(s)
Color(s)Silver
Dimensions (W x D x H)325.7 x 218.5 x 17.8 mm (12.82" x 8.60" x 0.70")
Weight1.46 kg (3.2 lbs)
Warranty
Warranty1 Year Manufacturer warranty
Description
The HP Chromebook 14A-NA0023CL is a lightweight, high-performance laptop designed for speed, portability, and everyday use. Powered by an Intel® Celeron® N4000 processor (up to 2.6 GHz, 4MB cache), this Chromebook ensures smooth multitasking. It comes with 4GB LPDDR4 RAM and 64GB eMMC storage for fast boot times and responsive performance. Featuring a 14.0-inch Full HD (1920x1080) display, it delivers sharp visuals for work, streaming, and browsing. The Chromebook features USB 3.1 Gen 1, USB Type-C, a microSD card reader, and a headphone/mic combo jack. It supports 802.11ax WiFi and Bluetooth 5.0 for reliable connectivity. With a 2-cell 47WHr battery and 45W power delivery, it offers long-lasting use. Chrome OS ensures fast, secure and up-to-date performance. Suitable for students, professionals or general users looking for a reliable and affordable solution in Bangladesh.
Get The Latest LaptopsDesktopsMonitors, and Accessories IT Products from Computer Source.
Reviews (0) :
Get specific details about this product from customers who own it.
Write your review
 Bad           Good
What is the best price of HP Chromebook 14A-NA0023CL 14" Display, Intel Processor Laptop in Bangladesh?
The best price of HP Chromebook 14A-NA0023CL 14" Display, Intel Processor Laptop in Bangladesh is 38,500. You can buy the HP Chromebook 14A-NA0023CL 14" Display, Intel Processor Laptop at best price from our website.
Product Specification
Brand & Model
ModelChromebook - 14a-na0023cl
Quick Info
Number of Cores2-Cores
Fingerprint reader
2x Speakers, Bang & Olufsen
Operating SystemChrome OS
Display Option
Screen Size14.0" Display,
Touch ScreenN/A
ResolutionFull HD (1920x1080)
Other Features
Optical DrivesN/A
Ports
M.2N/A
USBUSB 3.1 Gen1,
USB 3.1 Type-C Gen1
card readerMicro SD Reader
keyboardBacklit keyboard
WebCampWeb camera 720p
Audio Ports3.5 mm combo
Supported SSD TypeeMMC SSD
VGAN/A
Extra RAM SlotN/a
Power
Communications
BluetoothBT5.0
LANN/A
WLAN802.11ac
Dimensions , Weight & Color(s)
Color(s)Silver
Weight1.46 kg (3.2 lbs)
Warranty
Reviews (0) :
Write your review
 Bad           Good